DISTRIBUCIJA KNJIGE O INTEGRITETU I GRAĐANSKOM NADZORU CRNOGORSKE POLICIJE

DISTRIBUCIJA KNJIGE O INTEGRITETU I GRAĐANSKOM NADZORU CRNOGORSKE POLICIJE
09 Sep

DISTRIBUCIJA KNJIGE O INTEGRITETU I GRAĐANSKOM NADZORU CRNOGORSKE POLICIJE

Podgorica, 9. septembar 2018. godine - Savjet za građansku kontrolu rada policije, preko službe Skupštine Crne Gore, sprovodi distribuciju svoje najnovije knjige “Građanski nadzor i jačanje integriteta crnogorske policije” u kojoj je predstavljena građanska kontrola kao noviji fenomen u razvoju policije Crne Gore. 

Tiraž od 700 primjeraka distribuira se prema javnim, parlamentarnim i univerzitetskim biblioteka u zemlji, regionu i svijetu, policijskim organizacijama u regionu i Evropi, policijskim akademijama u regionu i Evropi, specijalizovanim nevladinim organizacijama i institutima u zemlji, Evropi i svijetu, političkim partijama i stručnjacima, medijima, diplomatskim predstavnicima u Crnoj Gori i institucijama zaduženim za zaštitu ljudskih prava u zemlji i Evropi.

Savjet je već primio zahvalnice za dostavljene primjerke knjige od Kongresne biblioteke iz Vašingtona (SAD) i Narodne biblioteke Republike Srpske (BiH). 

U knjizi se govori o naporima da se blagovremeno identifikuje i spriječi neprofesionalno policijsko postupanje a policija odvratiti od prakse koja je kompromituje i krši ljudska prava. U knjizi je sabrana policijska praksa, u 2017, koju je javnost Crne Gore problematizovala kroz određene primjedbe. 

Građanska kontrola policije kroz svoje individualne aktivnosti fokusira se na proaktivnu komunikaciju između policije i građanstva čime se doprinosi kvalitetnijem odnosu policije i zajednice, povećanoj podršci javnosti za rad i djelovanje policije, većem uspjehu u borbi protiv svih kriminalnih aktivnosti.

Savjet je prirodno zainteresovan za napredak policije i tome je posvećena intenzivna i bogata izdavačka produkcija koja fokusira poboljšanje policijskog postupanja i zaštitu integriteta i dostojanstva svakog građanina. 

Razvijajući proaktivni pristup prema policijskoj nepravdi odnosno prema svakom primjeru neprofesionalnog policijskog postupanja građanska kontrola policije već godinama teži podržati i pomoći stvaranje kulture odgovornosti u Policiji Crne Gore. Određeni primjeri su vidljivo pokazali da je istraga protiv najozbiljnijih zloupotreba u policiji ne samo otežana već i krajnje ograničena. U prilogu ove konstatacije idu ocjene i rezultati rada državnog tužilaštva ali i odluka Ustavnog suda Crne Gore iz 2017 godine. 

Istražne radnje protiv kompromitovanih policijskih službenika je teško sprovoditi u policijskoj kulturi u kojoj se svjedočenje protiv kolege(a) doživljava i prepoznaje kao izdaja. Ta policijska solidarnost, po svaku cijenu, čak i na štetu kredibiliteta kompletne policijske organizacije, poznata je pod nazivom “Kod ćutanja” ili “Plava zavjesa” i građanska kontrola policije ne propušta priliku da ukaže na neophodnost prilagođavanja discipline i ispravljana nekih percepcija kod određenih struktura unutar policije. Iz ovih razloga treba razmišljati kako, unutar policije, kreirati efikasan i pouzdan sistem anonimnog i povjerljivog prijavljivanja korupcije, nedoličnog i neprofesionalnog postupanja i kolega koji su nedostojni za policijsku profesiju i službu kao i nagrađivanja takvih prijava. 

Iako praksa i različite evidencije (statistika) potvrđuju da crnogorsku policiju čine profesionalci, ljudi od integriteta, ne može se za sve policijske službenike i starješine reći da ih krasi dobar i pouzdan karakter i sve kategorije hrabrosti. Kod policijskih službenika najčešće nije upitna fizička, pa i psihološka hrabrost ali sa aspekta građanskog nadzora nekako je pažnja najviše usmjerena na moralnu hrabrost.

Autori knjige su Aleksandar Saša Zeković i Zorana Baćović.

Knjiga je dostupna na ovom linku.