PODRŽATI PREDUZETE NAPORE I OSTVARENE REZULTATE NA POLJU UNAPREĐENJA BEZBJEDNOSTI OSJETLJIVIH DRUŠTVENIH GRUPA

PODRŽATI PREDUZETE NAPORE I OSTVARENE REZULTATE NA POLJU UNAPREĐENJA BEZBJEDNOSTI OSJETLJIVIH DRUŠTVENIH GRUPA
26 Sep

PODRŽATI PREDUZETE NAPORE I OSTVARENE REZULTATE NA POLJU UNAPREĐENJA BEZBJEDNOSTI OSJETLJIVIH DRUŠTVENIH GRUPA

Podgorica, 26. septembar 2016. godine - Povodom predstojećeg Dana Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Crne Gore, i dodjele godišnjih nagrada policijskim i službenicima MUP Crne Gore, Savjet za građansku kontrolu policije uputio je odgovorajući predlog Ministru unutrašnjih poslova, za četvoricu službenika Uprave policije, koji je utemeljen na stvarnim profesionalnim i društvenim promjenama koje su ostvarene u minulih godinu dana.

Poseban napredak, izuzetno vrijedan profesionalne pažnje i valorizacije, ostvaren je u domenu zaštite od nasilja u porodici i to u Centru bezbjednosti (CB) Podgorica.

U CB Podgorica, na osnovu zaključaka i preporuka Savjeta za građansku kontrolu policije, uspostavljen je poseban mehanizam - Konferencija slučajeva zaštite od nasilja u porodici koju kontinuirano organizuju CB Podgorica i Savjet za građansku kontrolu policije uz prisustvo svih aktivnih i vodećih ženskih grupa/organizacija sa sjedištem u Podgorici.

Konferencija predstavlja realizaciju zaključaka i preporuka građanske kontrole policije u vezi sa unapređenjem primjene policijskih ovlašćenja kod problematike nasilja u porodici uz organizovanje fokusiranog dijaloga sa grupama koje rade sa žrtvama nasilja u porodici. Zaključke i preporuke Savjet je usvojio na osnovu brojnih pritužbi i inicijativa žemskih nevladinih organizacija, posebno “Centra za ženska prava” iz Podgorice.

Građanska kontrola policije je ranije ocjenila da se nasilje u porodici treba profesionalno postaviti i predstaviti kao pitanje ukupne nacionalne bezbjednosti a nikako kao privatno ili porodično i pozvala je Upravu policije da u saradnji sa zainteresovanim ženskim grupama organizuje, periodične, konferencije slučajeva o zaštitu od nasilja u porodici na kojima bi se partnerski, konstruktivno i odgovorno diskutovalo o primjeni zakonskih ovlašćenja policije.

Konferencija okuplja starešine i policijske službenike Stanice kriminalističke policije za suzbijanje krvnih delikata i nasilja u porodici CB Podgorica, predstavnice i stručno osoblje NVO kod kojih se registruje konkretan rad u vezi sa individualnim slučajevima nasilja u porodici i članove Savjeta za građansku kontrolu rada policije.

Do sada, u periodu od oktobra 2015. do oktobra 2016. godine, organizovane su ukupno četiri konferencije koje su ostvarile svoj puni uspjeh i sa zadovoljstvom možemo konstatovati da je postala stalna, održiva, aktivnost CB Podgorica. Efekat ovog mehanizma nije samo poboljšanje informisanosti stručne i i zainteresovane javnosti o postupanju policije u konkretnoj predmetnoj problematici, već unapređenje razumijevanja policijskog posla i kontakata i saradnje i posebno povjerenja CB sa zajednicom kojoj se služi. Takođe, kroz ovu aktivnost prate se aktuelni slučajevi i poboljšava profesionalizam, zaštita žrtva nasilja u porodicu, blagovremeno identifikuju izazovi, slobosti i propusti u policijskom postupanju i isti otklanjaju. Konfrerencija je postala i dobar mehanizam za evaluaciju uspješnosti i senzibiliteta policijskih službenika koji su radno angažovani na ovoj problematici i u tom domenu može se konstatovati, kroz više primjera, evidentan napredak CB Podgorica i angažovanja onih službenika koji imaju nesporan integritet, znanje i senzibilitet za ovako ozbiljnu materiju. Konačno, za razliku od ranijeg perioda, gdje je građanska kontrola policije, na godišnjem nivou, registrovala po više desetina pritužbi/primjedbi na policijsko postupanje u vezi sa zaštitom od nasilja u porodici sada možemo konstatovati da u proteklih godinu dana nije podnijeta nijedna pritužba.

S tim u vezi, kao posebno, odlučujuće, zaslužne pojednice, za uspostvaljanje, uspjeh, održivost i kontinuitet ove aktivnosti, koja je i ponos kompletne policijske organizacije, i koju treba kao model dobre prakse razvijati i u drugim organizacionim jedinicima Uprave policije, Savjet je predlažio sledeće policijske službenike: Jovica Rečević, rukovoidilac CB Podgorica (1), Siniša Stojković, načelnik Odjeljenja bezbjednosti kriminalističke policije CB Podgorica (2) i Radovan Stijović, načelnik Stanice kriminalističke policije za suzbijanje krvnih delikata i nasilja u porodici CB Podgorica (3).

Povodom predstojećeg Dana MUP-a Crne Gore, građanska kontrola policije, zakonski oblik kontrole i nadzora nad radom policije, takođe je Ministru unutrašnjih poslova uputila predlog da se godišnja nagrada MUP-a Crne Gore dodijeli policijskom službeniku Centra bezbjednosti (CB) Nikšić Slavku Mijoviću (4) koji je i ranije, ali u proteklih godinu dana naročito, pokazao posebnu profesionalnu i stručnu posvećenost prema marginaliozvanim društvenim grupama.

Imenovani policijski službenik je uzeo učešće u programskim aktivnostima građanske kontrole policije, što je rijetkost, i svojim profesionalnim i stručnim doprinosom pomogao da kreiramo nacionalnu stručnu literaturu, neophodnu za dalji razvoj i postupanje policije, o pristupu policije prema osjetljivim društvenim grupama. S tim u vezi, Milić je kroz autorske tekstove, pomogao da se kreiraju visoko kvalitetne publikacije, koje imaju dugoročni profesionalni, društveni i obrazovni značaj.

U proteklih godinu dana Savjet je u saradnji sa MUP Crne Gore i Ministarstvom rada i socijalnog staranja kreirao i publikovao ove knjige, kojima je Slavko Milić, službenik CB Nikšić, jedan od autora: (1) “Policijski integritet iz perspektive osjetljivih grupa: Praktični vodič za rad policije sa osjetljivim i marginalizovanim društvenim grupama”, izdavači MUP Crne Gore i Savjet za građansku kontrolu policije i (2) “Kreiranje sigurnog okruženja za LGBTIQ osobe: Uloga i odgovornost socijalnog rada i policije”, izdavači Savjet za građansku kontrolu policije i Ministarstvo rada i socijalnog staranja. Publikacije su dostupne na sajtu Savjeta, www.kontrolapolicije.me, rubrika “Publikacije”.

Takođe, policijski službenik CB Nikšić, mr Slavko Milić, aktivno radi i na praktičnom priručniku za bezbjednost LGBT zajednice, a koji će, krajem oktobra ove godine, zajednički publikovati Savjet za građansku kontrolu policije i Uprava policije MUP Crne Gore, uz podršku Ministrastva za ljudska i manjinska prava.

Savjet napominje, da nije bio u prilici, da nikada, nijednog autora knjiga u izdanju Savjeta, na bilo koji način plati za njihov stručni doprinos.