POKRENUT POSTUPAK OCJENE PRIMJENE POLICIJSKIH OVLAŠĆENJA

POKRENUT POSTUPAK OCJENE PRIMJENE POLICIJSKIH OVLAŠĆENJA
15 Jul

POKRENUT POSTUPAK OCJENE PRIMJENE POLICIJSKIH OVLAŠĆENJA

 

Kolašin, 15. jul 2016. godine - Građanin Ž.L. iz Kolašina putem medija je ukazao na odnos i postupanje pojedinih policijskih službenika prema njemu dana 13. jula 2014. godine u centru Kolašina. Infrormacija o tome dostupna je na ovom linku.

Javno je p(r)ozvao i građansku kontrolu policije da njegov slučaj uzme u rad i obrati, profesionalnu, pažnju na rad službenika policije M.B.

Građanska kontrola policije pokrenula je, istog dana kada je i upućen poziv građanina Ž.L., postupak provjere primjene policijskih ovlašćenja u konkretnom slučaju.

Inicijalni dopisi s tim u vezi upućeni su načelniku Odjeljenja bezbjednosti Kolašin, načelniku Centra bezbjednosti Podgorica i direktoru Uprave policije.

Savjet za građansku kontrolu policije je zatražio, po hitnom postupku, detaljnu informaciju o incidentu i svim službenim radnjama preduzetim s tim u vezi kao i kopiju kompletne službene dokumentacije koja se odnosi na ovaj slučaj.

Savjet podsjeća da je ocjenu povodom postupanja policijskog službenika M.B. izdao i povodom slučaja građanina N.M. takođe iz Kolašina. Slučaj je detaljno predstavljen u knjizi: “Policija i primjedbe javnosti: Problemi, praksa i perspektive” čiji su autori mr Aleksandar Saša Zeković i Zorana Baćović. Knjige je publikovao Savjet za građansku kontrolu poliicje marta 2016. godine i ista je dostupna na ovom linku.

Slijedi izvod iz citirane knjige:

Slučaj građanina N.M. iz Kolašina

Savjet za građansku kontrolu policije, na svoju inicijativu, a na osnovu pisanja medija, uzeo je u rad provjeru postupanja policije prema građaninu N.M. iz Kolašinu.

Savjet je kroz sprovedeni postupak i ostvarenu komunikaciju sa Upravom policije i nadležnim Direktoratom MUP-a Crne Gore utvrdio da je policijski službenik M.B., iz Stanice policije Odjeljenja bezbjednosti Kolašin, prekoračio službena ovlašćenja koja je primjenjivao prema građaninu N.M. iz Kolašina na način što ga je, nakon savladanog otpora, više puta udario palicom u predjelu glave i tijela kao i u predjelu glave po dovođenju u službene prostorije.

Uprava policije u odgovoru je navela da su službnici Odjeljenja za unutrašnju kontrolu, postupajući po predmetnom slučaju, izvještajem K.br.49/2014, ustanovili, da su policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Kolašin, R.P. i M.B., prekoračili službena ovlašćenja. Ovim povodom, aktom broj 17-01-151/14-19315/1 od 18. septembra 2014. godine disciplinskom tužiocu je podnijet predlog za pokretanje disciplinskog postupka protiv imenovanih, a aktom broj 17-01-151/14-19325/1 od 18. septembra 2014. godine, komplet spisa predmeta upućen je Osnovnom državnom tužiocu iz Kolašina na izjašnjenje o tome da li u postupcima imenovanih ima elemenata bića krivičnog djela. Potom, aktom 17-01-151/14-19326/1 od 18. septembra 2014. godine, komplet spisa predmeta je dostavljen na uvid i mišljenje Etičkom odboru Uprave policije koji je na sjednici, održanoj 30. oktobra 2014. godine, donio mi mišljenje da su R.P. i M.B. prekršili odredbu člana 10 Kodeksa policijske etike.

Direktorat za bezbjednosno zaštitne poslove i nadzor – Odsjek za utvrđivanje teže povrede službene dužnosti policijskih službenika, nakon urgencije, informisao je Savjet da je disciplinski postupak protiv policijskog službenika D.P. po zaključku 02/2 broj 151/14-56028/1 od 10. novembra 2014. godineokončan, zbog teže povrede službene dužnosti iz člana 83. stav 1 tačka 4 Zakona o državnim službenicima i namještenicima („Sl. List CG“ broj 39 i 5072012) za zloupotrebu službenog položaja ili prekoračenje ovlašćenja u službi. Postupak je okončan 29.01.2015. godine rješenjem ministra 02/2 broj 151-50/2014 kojim se policijskim službeniku utvrđuje odgovornost i izrečena mu je discviplinska mjera novčana kazna u visinu od 30% mjesečne zarade isplaćene za mjesec u kojem je počinjena povreda službene dužnosti u trajanju od pet mjeseci.

Direktorat za bezbjednosno zaštitne poslove i nadzor – Odsjek za utvrđivanje teže povrede službene dužnosti policijskih službenika, nakon urgencije, istim aktom je informisao je Savjet da je disciplinski postupak protiv policijskog službenika M.B. po zaključku 02/2 broj 151/14-58914 od 26. novembra 2014. godine u toku, zbog teže povrede službene dužnosti iz člana 83. stav 1 tačka 4 Zakona o državnim službenicima i namještenicima („Sl. List CG“ broj 39 i 5072012) za zloupotrebu službenog položaja ili prekoračenje ovlašćenja u službi (Dopis Direktorata 02/2 broj 151-232/2015 od 27.02.2015; Dokumentacija Savjeta).

Nakon ponovnog interesovanja Savjeta Direktorat za bezbjednosno zaštitne poslove i nadzor – Odsjek za utvrđivanje teže povrede službene dužnosti policijskih službenika informisao je Savjet da je okončan disciplinski postupak protiv protiv policijskog službenika M.B. i da mu je rješenjem ministra 02/2 broj 151-53/2014 utvrđena odgovornost i izrečena disciplinska mjera novčana kazna u visini od 20% mjesečne zarade isplaćene za mjesec u kojem je počinjena povreda službene dužnosti u trajanju od dva mjeseca.

Savjet je rad na predmetu okončao na sjednici održanoj 5. maja 2015. godine usvajajući Zaključak i ocjenu broj 25/8-14.
Savjet je ocjenio da je M.B., policijski službenik Stanice policije Odjeljenja bezbjednosti Kolašin, prekoračio ovlašćenja i prekomjernom upotrebom sile, i nakon savladanog otpora, ozbiljno ugrozio i povrijedio fizički i psihički integritet građanina N.M.

Savjet je ocjenio da je postupanje policijskog službenika M.B. a na štetu građanina N.M. bilo krajnje neprofesionalno, protivno ciljevima demokratske policije i domaćim i međunarodnim standardima i da ne doprinosi povjerenu policije u javnosti.

Savjet je podsjetio da efikasnost policijske organizacije u velikoj mjeri zavisi od povjerenja i podrške javnosti i njenog bliskog kontakta sa zajednicom kojom služi.

Savjet je ukazao na značaj rehabilitacije za žrtve torture u kontekstu prevencije i upućuje podnosioca pritužbe da na osnovu dokumentacije MUP-a i ovog Savjeta eventualno pristupi daljoj zaštiti svojih prava sudskim putem.

Savjet je oktobra 2015. godine Vrhovnom državnom tužičaštvu podnio posebno obavještenje kojim su dostavljeni spisi predmeta na ocjenu i odlučivanje kako bi nadležni državni tužilac ustanovio da li u radnjama: (1) D.P., policijskog službenika u Interventnoj grupi CB Budva i (2) M.B., policijskog službenika u Stanici policije OB Kolašin, ima elemenata krivičnog djela (mučenje, zlostavljanje, laka tjelesna povreda, teška tjelesna povreda, ugrožavanje sigurnosti...) koje se goni po službenoj dužnosti.

U ovim slučajevima Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije i disciplinski tužilac MUP Crne Gore ustanovili su disciplinske prekršaje zbog kojih im je ministar unutrašnjih poslova izrekao novčane kazne.

Savjet je podsjetio da svaki državni službenik ima posebnu obavezu da prijavljuje izvršenje krivičnog dela ali da Savjetu nije poznata informacija da li je u konkretnom slučaju to i učinjeno.