ODRŽANA ČETVRTA KONFERENCIJA SLUČAJEVA ZAŠTITE OD NASILJA U PORODICI

ODRŽANA ČETVRTA KONFERENCIJA SLUČAJEVA ZAŠTITE OD NASILJA U PORODICI
12 Jul

ODRŽANA ČETVRTA KONFERENCIJA SLUČAJEVA ZAŠTITE OD NASILJA U PORODICI

Podgorica, 12. jul 2016. godine - U Centru bezbjednosti (CB) Podgorica danas je održana Četvrta Konferencija slučajeva zaštite od nasilja u porodici koju kontinuirano organizuju CB Podgorica i Savjet za građansku kontrolu policije.

Konferencija predstavlja realizaciju zaključaka i preporuka građanske kontrole policije u vezi sa unapređenjem primjene policijskih ovlašćenja kod problematike nasilja u porodici uz organizovanje fokusiranog dijaloga sa grupama koje rade sa žrtvama nasilja u porodici. Zaključke i preporuke Savjet je usvojio na osnovu brojnih pritužbi i inicijativa nevladine organizacije (NVO) “Centar za ženska prava” iz Podgorice.

U radu konferencije učestvovali su načelnik Odjeljenja bezbjednosti kriminalističke policije CB Podgorica Siniša Stojković, načelnik Stanice kriminalističke policije za suzbijanje krvnih delikata i nasilja u porodici Radovan Stijović, kompletan sastav Jedinice kriminalističke policije za suzbijanje nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici, izvršne direktorke NVO “Centar za ženska prava” i “SOS Telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica” Maja Raičević i Biljana Zeković i predsjednik Savjeta za građansku kontrolu policije mr Aleksandar Saša Zeković

Konferenciju je otvorio Siniša Stojković, načelnik Odjeljenja bezbjednosti kriminalističke policije CB Podgorica. Predstavio je problematiku nasilja u porodici za od aprila do juna ove godine.

Ukupno je bilo 357 predmeta koje je obrađivala policija od čega je 19 predmeta sa elementima krivičnog djela. U odnosu na te predmete, kada je riječ o izvršiocima tih krivičnih djela, šest (6) lica su povratnici što je prepoznato kao dodatan problem. Kada su u pitanju žrtve  njih 4 su muškarci, 13 je žena žrtava nasilja u porodici koje je tretirano kao krivično djelo i dvoje žrtava koje su maloljetne osobe. Izvršioci krivičnih djela su 18 muškaraca i u jednom predmetu je žena izvršiteljka krivičnog djela.  Izvršenih prekršajnih djela je ukupno 128 i pokrenuto je prekršajnih postupaka protiv 136 osoba zbog nasilja nad ukupno 138 osoba. Žrtve su 86 žena, 44 muškaraca i troje (3) djece. Muškarci su žrtve najčešće od muških članova svoje porodice (otac, sin, stric, sinovac). Izvršioci prekršajnih djela su kod 110 predmeta muškarci, u 24 slučaja žene i maljoljetnici u dva slučaja. Starosna dob žrtava je kod najvećeg broja žrtava (50) između 18 i 35 godina a 47 žrtava su starosne dobi od 35 do 55 godina.

Završavajući predstavljanje tromjesečne statistike načelnik Stojković je istakao profesionalnu potrebu da policijski službenici ulože maksimum prilikom tretmana žrtava nasilja u porodici.

Konferencija je pohvalila evidenciju CB Podgorica u vezi sa ovom materijom.

Konstatovano je da je nastavljena dalja senzibilizacija policijskih službenika i dovođenje u rad u Jedinici profesiolanaca koji imaju punu sposobnost da se bave ovom tematikom. Ta j pristup je dobio punu podršku Savjeta  za građansku kontrolu policiuje i ženskih nevladinih organizacija posebno u kontekstu otklanjanja ranijih uočenih propusta u radu. Prepoznati su i problemi oko sistematizacije radnih mjesta i pozdravljeni su i podržani napori rukovodstva CB Podgorica, da se i pored ograničenja, unaprijedi efikasnost u radu i praćenje ove materije.

Detaljno je razgovarano o četiri aktuelna slučaja nasilja u porodici.

Predstavnica NVO “Centar za prava žena” je istakla da policija zapostavlja priču o primarnom agresoru i da je to problem koji mora policija da riješi. Više mjeseci se ukazuje na probleme pojedinih građanki, posebno starije dobi, i da se stvara utisak nedovoljnog povjerenja policijskih službenika prema žrtavama, da se iste iscrpljuju prijavama i ostaju nezaštićene. Diskutovano je, veoma aktivno, o adekvatnoj zaštiti žrtve pri čemu je posebno istaknuto da je primarni standard utvrđivanje agresora. Dogovoreni su dalji konkretni koraci kako bi se unaprijedio dalji rad. S tim u vezi predloženo je, i jedinstveno prihvaćeno, da se zatraži konsultativni sastanak sa državnim tužilaštvom i pravoduđem u vezi sa nasiljem u porodici.

Predstavnica “SOS Telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica” konstatovala je značajan napredak u postupanju policije. Interesovala se da li se informacije i podaci u vezi sa nasiljem u porodici šalju Centru za socijalni rad što su predstavnici CB potvrdili da redovno rade. Ukazala je i na kvalitet prijava odnosno na način i sadržaj zaprimanja prijava. Ukazala je da opis činjeničnog stanja mora biti kvalitetnije i sadržajniji prenijet prilikom zaprimanja prijava od žrtve. Konferencija je konstatovano je da ima itekako prostora da se to ispravi prije nego se obavi konsultacija sa nadležnim tužiocem ili pri podnošenju zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.

Zaključeno je da se izuzetno mali broj slučaja nasilja u porodici rješava uz uključivanje multidisciplinarnih timova što suštinski utiče na kvalitet riješenih predmeta. Efikasan i blagovremen rad multidisciplinarnih timova je od strateške važnosti i ključan za sveobuhvatno sagledavanje situacije, izrade plana podrške prema žrtvi i precizno utvrđivanje i praćenje daljih koraka i rada sistemskih institucija. 

Konstatovana je potreba češćih konsultacija policije i tužilaštva i organizacija civilnog društva koje rade i zastupaju žrtve nasilja u porodici.

Prepoznata je važnost daljih obuka policijskih službenika i date konkretne preporuke referentnih NVO u vezi sa postupanjem policijskih službenika prema žrtvama posebno u vezi postavljanja pitanja i iznošenja komentara. Policijskoj službenici, koja je radila ne jednom od slučaja, dostavljeno je na upoznavanje, na samoj Konferenciji, i pisano izjašnjenje jedne žrtve kako je doživjela kontakt sa njom. Policijski službenici iznijeli su i konkretne primjere potpuno neosnovanih primjedbi. Diskutovano je i o potrebi dalje senzibilizacije i smanjenja rizika u radu sa žrtvama zbog čega je važna dalja edukacija i prijem novih informacija. Dogovoreno je da se organizuje trening radionica. Razgovarano je, na bazi primjera, kako u praktičnom radu policije upoznati žrtvu sa institutom povjerljivog lica.

Zaključeno je kako da se unaprijedi neposredna komunikacija između policije i NVO u vezi sa nasiljem u porodici i s tim u vezi buduću neposredniju komunikaciju vodiće Radovan Stijović, načelnik Stranice kriminalističke policije za suzbijanje krvnih delikata i nasilja u porodici, kako bi se otklanjali nepotrebni birokratski pristupi.

Konferencija je na osnovu pohvala i iskaza žrtvi nasilja u porodici pozdravila i pohvalila profesionalni pristup policijske službenice Marije Kaluđerović.

Najavljene su i aktivnosti NVO “SOS Telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica” u vezi sa monitoringom primjene Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.

Konferencija je počela u 11.30 a završena je u 14 sati.