OSNAŽITI KONSTRUKTIVNU I ARGUMENTOVANU DEBATU O RADU I RAZVOJU CRNOGORSKE POLICIJE

OSNAŽITI KONSTRUKTIVNU I ARGUMENTOVANU DEBATU O RADU I RAZVOJU CRNOGORSKE POLICIJE
30 Jun

OSNAŽITI KONSTRUKTIVNU I ARGUMENTOVANU DEBATU O RADU I RAZVOJU CRNOGORSKE POLICIJE

Podgorica, 30. jun 2016. godine - Predsjednik Savjeta za građansku kontrolu policije, mr Aleksandar Saša Zeković, primio je u Skupštini Crne Gore, na njihov zahtjev predstavnike nevladinih organizacija (NVO) “Breznica” i “Centar za razvoj Durmitora”, Milorada Mitrovića i Darka Stijepovića. 

Predstavnici ovih NVO zatražili su razmatranje više inicijativa, koje su predložili, a koje bi osnažile građansku kontrolu policije i “omogućile da organ sa monopolom upotrebe sile zakonito postupa kao i da se ograniči djelovanje grupa koje praktično preuzimaju u svoje ruke monopol da sa silom rješavaju konfliktne situacije”. 

Tokom tročasovnog razgovora i razmjene mišljenja o razvoju i radu policije predstavnici ovih NVO istakli su uvjerenje da su se stekli uslovi da se osnaži javna debata i započne proces vrednovanja uloge i rada policije. Predstavnici NVO iskazali su zabrinutost za ukupnu bezbjednost građana Crne Gore posebno imajući u vidu brojne primjere prekoračenja policijske ovlašćenja s jedne strane i osnaživanje i dalje djelovanje kriminalnih grupa s druge strane.

Detaljno, i konkretno, je razgovarano o ovim temama:

  1. Likvidacija građanina G.D. iz Pljevalja koji je bio osumljičen za dvostruko ubistvo. Iskazane su primjedbe na kapacitete i sposobnost SAJ da liši slobode osumljičene za najteža krivična djela a da ih ne liši života. Predstavnici ovih NVO su se posebno interesovali ko je izdao naređenje i koji su kapaciteti starešine policije koji je izdao napređenje o upotrebi sredstava prinude u konkretnom slučaju. Ukazali su i na brojne primjere u radu policija u Evropi i svijetu. Predsjednik Savjeta je kazao da će na osnovu inicijative ovih NVO zatražiti odgovarajuću dokumentaciju od MUP i istu dodstaviti podnosiocima na upoznavanje.
  2. Protesti Demokratskog Fronta u oktobru 2015. u Podgorici kada je prema viđenju predstavnika NVO postupanje policije bilo brutalno, posebno prema građanima, čak i starije životne dobi, koji su samo pokušavali da pronađu bezbjedan put do svoje kuće. Predsjednik Savjeta je detaljno predstavio sve tekovine rada Savjeta za građansku kontrolu policije. Istakao je da se Savjet, u odnosu na sve druge nadležne organe, prekaračenjem policijskih ovlašćenja bavio na odgovoran, efikasan i transparetntan način. savjet je prvi izašao sa oknkretnim ocjenama koje su kasnije potvrđene i kroz nalaze drugih državnih organa. Podjsetio je da su svi slučajevi objavljeni na web sajtu savjeta kao i u knjizi “Pravo na fizički integritet i ljudsko dostojanstvo: Oktobarski protesti i primjena policijskih ovlašćenja” koju je uredio savjet a publikovao kroz odličnu saradnju sa MUP Crne Gore, Ombudsmanom, državnim tužilaštvom i NVO “Akcija za ljudska prava” i “Građanska alijansa”.
  3. incident na skijalištu Savin Kuk pri kojem je ostala nerazjašnjena uloga lokalne policije. Istaknuta je ocjena da je postupanje iste bilo protivzakonito i pristrasno odnosno jednostrano. Iskazana je sumnja da policija bez razloga opravdava određene koruptivne radnje.
  4. prisustvo službenika Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) u Kotoru koje su predstavnici ovih NVO ocijenili kao nepotrebna militarizacija društva a ne kao realnu pomoć građanima Kotora. S tim u vezi ukazali su na nedostatak civilne kontrole društvenih procesa. Predsjednik Savjeta je ukazao da građanska kontrola policije pažljivo prati postupanje policije u Kotoru te da je pitanje bezbjednosti građana i napredak u borbi protiv organizovanog kriminala u tom gradu prioritetna tema u radu Savjeta i njegovim kontaktima sa policijskim starešinama i zvaničnicima MUP Crne Gore. Predsjednik Savjeta za građansku kontrolu policije podjsetio je i na neka medijska oglašavanja Savjeta tim povodom (pogledati na ove linkove: Slobodna Evropa, AntenaM ).
  5. uslovi rada službenika Granične policije i režimu rada nekih graničnih prelaza. Ukazano je na određena pitanja kojima će Savjet, u daljem radu, posvetiti punu pažnju. Takođe ukazano je i na određene koruptivne radnje na pojedinim graničnim prelazima.

Razgovarano je i o mogućnostima međusobne saradnje i u tom smislu prepoznata potreba da se u Pljevljima zajednički organizuje prva konferencija o radu policije i njenoj saradnji i komunikaciji sa građanima. Savjet je takve konferencije već organizovao u Nikšiću i Bijelom Polju.