DEFINISANE ZAJEDNIČKE AKTIVNOSTI

DEFINISANE ZAJEDNIČKE AKTIVNOSTI
26 May

DEFINISANE ZAJEDNIČKE AKTIVNOSTI

Podgorica, 26. maj 2016. godine - Ministar unutrašnjih poslova Goran Danilović i predsjednik Savjeta za građansku kontrolu policije mr Aleksandar Saša Zeković održali su radni sastanak na kojem su definisani prioriteti buduće saradnje.

Detaljno je razgovarano o inkluzivnosti policije i MUP Crne Gore. Ministar unutrašnjih poslova Goran Danilović je najavio da će MUP Crne Gore u najkraćem mogućem roku ispuniti zakonske i tehničke uslove kako bi osobe sa invaliditetom (OSI) dobile odgovarajuća radna mjesta u Upravi policije i MUP . To je jedan je od zaključaka današnjeg sastanka. Predsjednik Savjeta je istakao da zbog određenih zakonskih i drugih ograničenja OSI ne mogu obavljati klasične policijske poslove ali mogu niz drugih poslova posebno iz domena jačanja kapaciteta policijske organizacije. Zeković je podsjetio na tekovine rada savjeta u vezi sa ovom materijom i na zaključke sa konferencije “Policija i OSI”.

Ministar unutrašnjih poslova Danilović je obećao da će institucija na čijem je čelu istovremeno raditi na oglasima, tenderima i tehničkoj opremljenosti zgrade kako bi se stekli uslovi za nesmetan rad OSI.

„U najkraćem mogućem roku omogućićemo OSI rad u Ministarstvu unutrašnjih poslova, područnim jedinicama i filijalama. Založiću se da, shodno sistematizaciji, jedno mjesto u kabinetu ministra takođe pripadne licu sa invaliditetom. Moramo imati razumijevanja i pružiti punu podršku inkluzivnosti, potencijalno smo svi lica sa invaliditetom“, kazao je ministar Danilović.

Predsjednik Savjeta za građansku kontrolu policije je ukazao i na potrebu upotrebe senzitivnog jezika policijskih službenika prema OSI, najavljujući zajedničku publikaciju MUP i Savjeta sa tom tematikom koja će dodatno unaprijediti pristup i kapacitete policije.

Poseban fokus rada Ministrarstva i Savjeta biće i poštovanje preporuka Komiteta protiv torture Savjeta Evrope koji, prema riječima Zekovića, godinama Crnoj Gori, u vezi vidljivosti policijskih službenika u određenim operacijama, upućuje iste preporuke, a koje do sada nisu usvojene a što otežava, i dalje, identifikaciju policijskih službneika koji su izvršioci krivičnih i drugih djela. Predsjednik Savjeta se založio, podsjećajući na preporuke građanske kontrole policije, da ministar unutrašnjih poslova do daljnjeg naloži stavljanje van upotrebe gumene municije.

„Komitet protiv tortura, Zaštitbnik ljudskih prava i sloboda i naš Savjet godinama ukazuju na to da određene policijske jedinice, poput Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ), u opravdanim slučajevima potrebe zaštite identiteta u javnosti, ipak moraju na osvojim uniformama imati određena obilježja na osnovu kojih je, radi zakonom predviđenih postupaka, naknadno moguća njihova identifikacija. To je i praksa u mnogo starijim demokratijama“, kazao je Zeković.

Predsjednik Savjeta je podsjetio i na objektivnu odgovornost komandanta SAJ tokom oktobarskih opozicionih i građanskih okupljanja ako ne zbog ničega drugog onda i zbog nespornih propusta u prioremu i dostavljanju izvještaja o upotrebi sredstava prinude. Zeković je podsjetio da komandant SAJ-a još uvijek nije dostavio izvještaj u skladu sa zakonom, a koji se odnosi na učestvovanje jedinice kojom rukovodi tokom protesta u oktobru.

„Za vrijeme mog ministarskog mandata učiniću sve što mogu da se utvrdi rukovodna, odnosno komandna odgovornost zbog dešavanja te večeri“, rekao je ministar unutrašnjih poslova Danilović.

Na sastanku je bilo riječi i o načinu njegovanja sjećanja na izbjeglice iz Bosne i Hercegovine, bošnjačke i srpske nacionalnosti, a koje su maja 1992. godine, deportovane iz Crne Gore, od kojih je najveći dio smrtno stradao a jedan dio upućen u vojne jedinice. Savjet je razgovarano je i o finansiranju rada Savjeta za građansku kontrolu policije i daljem, zakonskom, osnaživanju njegovog rada.

Zvanično saopštenje MUP Crne Gore povodom predmetnog radnog sastanka možete pogledati ovdje.