ODRŽANA TREĆA KONFERENCIJA SLUČAJEVA ZAŠTITE OD NASILJA U PORODICI

ODRŽANA TREĆA KONFERENCIJA SLUČAJEVA ZAŠTITE OD NASILJA U PORODICI
15 Apr

ODRŽANA TREĆA KONFERENCIJA SLUČAJEVA ZAŠTITE OD NASILJA U PORODICI

Sluziti i stititi grb

Podgorica, 15. april 2016. godine - U Centru bezbjednosti (CB) Podgorica održana je Treća konferencija slučajeva zaštite od nasilja u porodici koju su zajednički organizovali CB Podgorica i Savjet za građansku kontrolu policije.

Konferenciju zajednički organizuju CB Podgorica i Savjet za građansku kontrolu policije (Savjet) što predstavlja realizaciju ranijeg zaključka i preporuke građanske kontrole policije, kojima je ukazano na potrebu unapređenja primjene policijskih ovlašćenja u vezi sa zaštitom od nasilja u porodici uz organizovanje fokusiranog dijaloga s tim u vezi. Zaključke i preporuke Savjet je usvojio na osnovu brojnih pritužbi i inicijativa nevladine organizacije (NVO) “Centar za ženska prava”.

U radu konferencije učestvovali su načelnik Odjeljenja bezbjednosti kriminalističke policije CB Podgorica Siniša Stojković, načelnik Stanice kriminalističke policije za suzbijanje krvnih delikata i nasilja u porodici Radovan Stijović, kompletan sastav Jedinice kriminalističke policije za suzbijanje nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici, predsjednik i članovi Savjeta za građansku kontrolu policije mr Aleksandar Saša Zeković, prof. dr Dražen Cerović, dr Vladimir Dobričanin i advokat Zoran Čelebić, stručni timovi NVO “Centar za ženska prava” i “SOS Telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica” na čelu sa izvršnim direktoricama Majom Raičević i Biljanom Zeković.

Konferenciju je otvorio načelnik Siniša Stojković, koji je predstavio najvažanije aktivnosti CB Podgorica odnosno Stanice kriminalističlke policije za suzbijanje krvnih delikata i nasilja u porodici u periodu između dvije konferencije. Posebno je ukazao na pojačane medijske aktivnosti kojima su dodatno predstavljeni rezultati rada po liniji rada zaštita od nasilja u porodici. Načelnik Stojković je predstavio izvještaj o radu za prva tri mjeseca ove godine Jedinice kriminalističke policije za suzbijanje nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici. U prva tri mjeseca ove godine zaduženo je ukupno 271 predmet, registrovano je ukupno šest krivičnih djela i podnijeto 118 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.

Preporučeno je da se službenici za odnose sa javnošću MUP Crne Gore i Uprave policije dodatno konsultuju civilno društvo u vezi sa dobrim efikasnim medijskim nastupima policije u vezi sa tematikom nasilja u porodici. S tim su se složili i predstavnice civilnog društva, Zeković i Raičević, iskazujući spremnost da se pomogne policiji s tim u vezi, iznoseći dobre primjere slične komunikacije i saradnje sa sudskom vlašću. Zaključeno je da je suština da svi medijski istupi MUP i policije u vezi nasilja u porodici budu objektivni i da imaju obrazovnu komponentu uz jasnu, odlučnu, poruku da nasilnici nemaju i neće imati nikada zaštitu i protekciju bilo koje vrste u policiji.

Na konferenciji je diskutovano ukupno pet slučjaeva. Predstavljen je i jedan slučaj visokog rizika koji obuhvata i prijetnje po život majke i djeteta sa smetnjama u razvoju. Iznijet je i slučaj nepostupanja po prijavama žrtve u dužem vremenskom periodu a diskutovano je i o brojnim primjerima lažnog prijavljivanja od strane muškog partnera (supruga) posebno tokom trajanja brakorazvodnog postupka i određivanja starateljstva na djecom.

Dogovoreno je da se pružaju NVO koje rade sa žrtavama nasilja u porodici informacije o poslovnim brojevima daljeg procesuiranja prijava kako bi se lakše pratila dalja sudska zaštita kao i da se u kancelarijama Stanice policije distrubuiraju kontakt podaci, zainteresovanim strankama, NVO koje rade sa žrtvama nasilja.