RADNA POSJETA MINISTARSTVU ZA LJUDSKA I MANJINSKA PRAVA

RADNA POSJETA MINISTARSTVU ZA LJUDSKA I MANJINSKA PRAVA
15 Apr

RADNA POSJETA MINISTARSTVU ZA LJUDSKA I MANJINSKA PRAVA

Podgorica, 15. april 2016. godine - U Ministarstvu za ljudska i manjinska prava danas je održan sastanak predstavnika Ministarstva sa predsjednikom Savjeta za građansku kontrolu policije.

Na radnom sastanku učešće su uzeli Blanka Radošević Marović, generalna direktorka Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti Biljana Pejović, u ime Ministarstva, i predsjednik Savjeta za građansku kontrolu policije, mr Aleksandar Saša Zeković.

Diskutovano je o politici i praksi ljudskih prava u Crnoj Gori u domenu rada policije i primjene policijskih ovlašćenja. Detaljno je razgovarano o učešću manjinskih naroda u strukturi zaposlenih i starešinskom kadru policijske organizacije, sveukupnoj inkluzivnosti policije prema osobama sa invaliditetom i rodnim pitanjima u policiji.

Posebna pažnja na radnom sastanku je posvećena inkluzivnosti policije prema osobama sa invaliditetom (OSI). Akcentovana je važnost dosledne primjene antidiskriminacionog zakonodavstva i unapređenja dostupnosti svih državnih organa. Podržani su zaključci i preporuke Savjeta za građansku kontrolu policije u vezi sa obrazovnom i fizičkom dostupnošću kao i zapošljavanjem OSI u policiji.

Savjet je pohvalio kapacitete Ministarstva za ljudska i manjinska prava u vezi sa radom na polju ljudskih prava OSI. Savjet u vezi te teme dobija izuzetno kvalitetne informacije i izvještaje. Upravo zapošljavanje kvalifikovanih OSI, što je uradilo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, potvrda su i primjer, za sve državne organe i ustanove, da se tako postiže bolji kvalitet i efikasnost u radu. Ocijenjeno je da je predstojeća konsultativna konferencija “Policija i osobe sa invaliditetom”, koju zajednički organizuju MUP Crne Gore i Savjet za građansku kontrolu policije, prilika da se osnaži dijalog svih aktera u vezi sa poboljšanjem pristupa i rada policije sa OSI. Razgovarano je i mogućnostima dodatne međusobne saradnje i jačanja kapaciteta policije u vezi sa njenim radom sa marginaliozvanim društvenim grupama.

Konstatovano je važnost samoorganizovanja i udruživanja žena u Upravi policije i MUP Crne Gore sa uvjerenjem da bi se to dodatno pozitivno odrazilo na njihov status, vidljivost i profesionalnu karijeru. Konstatovana je potreba da Uprava policije razvije strategiju za rješavanje rodnih pitanja kao i da se utvrde vremenski okviri do kojih treba dostići određeni procenat žena u policiji. U tom domenu je važno prućiti pomoć i podršku Upravi policije i MUP Crne Gore.

S tim u vezi najavljeno je da će Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i građanska kontrola rada policije zajednički raditi sa MUP Crne Gore, policijskim sindikatom, Odborom za rodnu ravnopravnost Crne Gore i ženskim pokretom kako bi se rodna politika učinila održivom, suštinskom i sistemskom.

Saopštenje Ministarstva za ljudska i manjinska prava u vezi sa ovim radnim sastankom dostupno je na ovom linku.