KOMENTAR I PREDLOZI SAVJETA ZA GRAĐANSKU KONTROLU RADA POLICIJE

KOMENTAR I PREDLOZI SAVJETA ZA GRAĐANSKU KONTROLU RADA POLICIJE
14 Dec

KOMENTAR I PREDLOZI SAVJETA ZA GRAĐANSKU KONTROLU RADA POLICIJE

GrbCG

Savjet za građansku kontrolu rada policije određeni broj komentara na nacrt Strategije razvoja Uprave policije za period 2016-2020, preko svog predstavnika, saopštio je na javnoj raspravi održanoj 30.11.2015. godine (posebno ističemo saopštene predloge u vezi sa nasiljem, uglavnom mladih, na sportskim manifestacijama) i kroz obraćanje, istog dana, resornom ministru unutrašnjih poslova. Pogledati ovaj link.

Ovom prilikom dodatno akcentiramo jedan broj već saopštenih sugestija i predloga cijeneći značajnim da isti budu prihvaćeni od strane radne grupe koja radi na izradi Strategije, posebno zato što cijenimo da se radi o osnovanim komentarima i predlozima, koji već imaju značaju stratešku i praktičnu funkciju i ne proizvode dodatne troškove Upravi policije i MUP Crne Gore u pogledu njihove realizacije.

Napominjemo da se, u predloženim dopunama, kao partner, pa i sunosilac aktivnosti, može i treba prepoznati Savjet za građansku kontrolu rada policije i da u skladu sa tim treba izvršiti i dopunu Akcionog plana za predstojeće dvije godine.

Konkretizovani predlozi:

Sekcija Strategije P5. Rodna ravnopravnopravnost, diverzitet i antidiskriminacija

Prvo, predlažemo da se odustane od termina antidiskrimimacija. On je stručno i u literaturi prevaziđen i pravilnije je reći zaštiti od diskriminacije (protection of the discrimination).

Predlažemo da se P5. nazove ovako:

Rodna politika, zaštita od diskriminacije i pristupi prema osjetljivim društvenim grupama

Cijenimo da ovaj naziv sekcije više odgovara suštinskom sadržaju i relevantnim međunarodnim standardima i preporukama (mislimo na sveobuhvatnost i na terminologiju)  a i koriste se termini koji su više dostupni, bliži su, ciljanim grupama i crnogorskoj javnosti.

Predlažemo da se strateški prioritet P5.2. koji sada glasi ovako: Praćenje stanja diverziteta u policiji sprovošenjem kampanja promovisanja atraktivnosti policijskog posla izmijeni i da glasi ovako: Unapređenje i praćenje stanja diverziteta u policiji

i da se u obrazloženju, uz već navedeno (govori se o organizovanju kampanje), doda i ovo:  Uprava policije će u saradnji sa drugim nadležnim državnim organima doprinositi,da se postepeno i dugoročno popravi etnička i rodna struktura policije. S tim u vezi Uprava policije će posebno imati u vidu zaključke Savjeta za građansku kontrolu rada policije  i preporuke Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) i Visokog komesara za nacionalne manjine za rad policije u multietničkim društvima. Posebno je važno postepeno postaviti statističke ciljeve radi poboljšanja etničke i rodne zastupljenosti u policiji i uvesti praćenje etničkog, rodnog i polnog sastava policije radi registrovanja napretka.

Trenutno stanje treba, uz navedeni sadržaj iz oblasti rodne ravnopravnosti, treba dopuniti o ovim:

Proteklih godina Uprava policije, upravo na osnovu ocjena i preporuka Savjeta za građansku kontrolu rada policije, razvija saradnju i senzibilisane pristupe za rad sa različitim društvenim grupama.

Osim što je uspostavljena komunikacija sa savjetima nacionalnih manjina i etničkih grupa posebna pažnja je posvećena unapređenju kapaciteta policije, posebno sektora granične policije, za rad sa lokalnim stanovništvom (kursevi albanskog jezika za policijske službenike) i bolju zaštitu prava pripadnika romske i egipćanske etničke grupe.

Uprava policije uspostavila je, u minulom periodu, i dijalog sa pokretom osoba sa invaliditetom (OSI). Organizovano je više veoma korisnih obuka čiji je cilj povećanje znanja i vještina policijskih službenika o ljudskim pravima OSI, senzibilizacija komunikacije uz poštovanje dostojanstva OSI. Uprava policije je podržala i realizovala, za potrebe policijskih službenika, “Školu znakovnog jezika” i specijalističke radionice o pravima OSI i upotrebi pravilne terminologije. Fizička dostupnost Uprave policije - službenih prostorija i objekata koje koristi policija - za OSI još uvjek nije odgovarajuća.

Kroz saradnju sa domaćim i međunarodnim partnertima posebna je pažnja posvećena  prevenciji, suzbijanju i zaštiti od nasilja u porodici. Fokus različitih aktivnosti jeste osiguranje dosledne primjene zakona. Uprava policije, Savjet za građansku kontrolu rada policije i NVO sektor kreairali su različite obrazovne materijale za bolje razumijevanje nasilja u porodici i bolju primjenu policijskih ovlašćenja s tim u vezi., Zato je važno, u daljem periodu, kvalitetnu primjenu Zakona o zaštitu od nasilja u porodici osigurati u svim sredinama bez obzira na tamošnje lokalne prilike i specifičnosti, mentalitet i razvijenost osnovnih ljudskih prava i uz razvoj multidisciplinarne i multisektorske saradnje i pristupa u rješavanju problema nasilja u porodici. Postoji interesovanje javnosti da policija izgradi pouzdanu i kredibilnu statistiku u vezi sa tematikom porodičnog nasilja. U tom pravcu nacionalna statistika u vezi sa nasiljem u porodici treba da se pažljivije evidentira, prati i prezentuje i da se suzbiju manipulacije s podacima.

LGBT osobe u Crnoj Gori izložene su snažnim oblicima fobije, netolerancije i diskriminacije i trpe značajnu društvenu distancu i isključenost. Policija je svjesna da je neophodno preduzeti posebne mjere kako bi se pomoglo i podržalo puno uživanje ljudskih prava svih građana, bez obzira na seksualnu orjentaciju i rodni identitet. Uprava policije i LGBT zajednica imaju uspostavljenu blisku komunikaciju i saradnju. Zaključeni su i sporazumi o saradnji sa organizacijama koje zastupaju LGBT zajednicu. Formirana je i Policijska kontakt LGBT mreža. To rešenje je međunarodno prepoznato i pohvaljeno kao pozitivan pristup. Policija je riješena da osiguran punu bezbjednost LGBT osobama u Crnoj Gori i u tom pravcu će se nastaviti izgradnja njenih kapaciteta. Policija je uspješno osigurala četiri povorke ponosa (Budva i Podgorica) i konstantno se pohvaljuje zbog svojih pristupa prema LGBT zajednici.

Predlozi dodatatnih strateških prioriteta (shodno dopuni trenutnog stanja):

Stalno unapređenje obrazovne i fizičke pristupačnosti policije za osobe sa invaliditetom uz postepeno povećanje učešća OSI u policiji

U saradnji sa Savjetom za građansku kontrolu rada policije i OSI organizacijama nastaviće se sa obrazovanjem i izgradnjom senzibilisanog pristupa policijskih službenika za OSI kroz organizovanje konsultacija, radionica, simpozijuma i zajedničko kreiranje stručne literature. U saradnji sa nadležnim organima aktivno će se raditi na izgradnji fizičke dostupnosti službenih prostorija i objekata policije za OSI. To podrazumijeva nesmetani pristup za korisnike_ce kolica u svim organizacionim jedinicima policije. Upravu policije, u skladu sa zakonom i međunarodnim standardima, i na kroz podršku i saradnju sa drugim državnim organima i institucijama iz oblasti zapošljavanja, treba učiniti otvorenom i dostupnom za zapošljavanje, u skladu sa zakonom, kvalifikovanih OSI.

Unaprijeđenje ukupnih kapaciteta policije za problematiku nasilja u porodici i zaštitu žrtava porodičnog nasilja

Porodično nasilje treba profesionalno postaviti i predstaviti kao pitanje ukupne nacionalne bezbjednosti a nikako kao privatno ili porodično. Zato je važna, u svakoj situaciji, profesionalna primjena policijskih povlašćenja. Treba nastaviti dobru praksu unaprijeđenja kapaciteta, osposobljenosti i senzibiliteta ovlašćenih policijskih službenika i nastaviti sa razvijanjem bliske komunikacije i saradnje s organizacijama civilnog društva koje rade sa žrtvama nasilja u porodici. Na osnovu dijaloga sa civilnim društvom treba raditi i na unapređenju zvanične policijske statistike u vezi sa porodičnim nasiljem.  U partnerstvu sa Savjetom za građansku kontrolu rada policije organizovaće se periodične konferencije slučajeva o zaštiti od nasilja u porodici na kojima će se partnerski, konstruktivno i odgovorno diskutovati o sveukupnoj primjeni ZZNP kako bi se korigovala i unapređivala praksa i kreirala rešenja za unapređenje primjene policijskih ovlašćenja i za kvalitetniju zaštitu i podršku prema žrtvama porodičnog nasilja.

Povećanje senzibilieta i kapaciteta policije za rad sa LGBT zajednicom

Uz kreiranje podržavajuće atmosfere u samoj policiji Uprava policije će nastaviti da gradi svoje kapacitete za saradnju sa LGBT zajednicom i postupanje prema LGBT osobama. Kroz redovne konsultacije, radionice, seminare i zajedničku stručnu literaturu doprinosiće se unapređenju bezbjednosti LGBT osoba, snaženju međusobnog povjerenja i profesionalnom postupanju policijskih službenika. Kroz saradanju sa Savjetom za građansku kontrolu rada policije, LGBT zajednicom i domaćim i međunarodnim partnerima nastaviće se razvoj uspostavljene policijske LGBT kontakt mreže a u punu funkciju će biti stavljen i Tim povjerenja Uprave policije i LGBT zajednice kako to definiše Strategija za unapređenje kvaliteta života LGBT osoba u Crnoj Gori Vlade Crne Gore.

mr Aleksandar Saša Zeković
predsjednik
Savjet za građansku kontrolu rada policije