ZA UNAPREĐENJE BEZBJEDNOSTI POTREBNO DOBITI VEĆU PODRŠKU ZAJEDNICE

ZA UNAPREĐENJE BEZBJEDNOSTI POTREBNO DOBITI VEĆU PODRŠKU ZAJEDNICE
21 Jul

ZA UNAPREĐENJE BEZBJEDNOSTI POTREBNO DOBITI VEĆU PODRŠKU ZAJEDNICE

Predsjednik i članovi Savjeta za građansku kontrolu rada policije, mr Aleksandar Saša Zeković, akademik Dragan Radonjić i Jovan Poleksić, posjetili su danas Centar bezbjednosti Podgorica i tom prilikom razgovarali sa načelnikom Vojislavom Dragovićem i njegovim najbližim saradnicima.

Radonjić i Poleksić su u ranijem periodu obavljali dužnost predsjednika dok Zeković predsjedava Savjetom za građansku kontrolu rada policije od početka ove godine.

Tokom tročasovnog susreta detaljno je, i otvorenije nego ikada ranije, razgovarano o činjeničnom stanju, implementaciji zaključaka i preporuka Savjeta, aktuelnim predmetima na kojima Savjet radi, o bezbjednosti građana Podgorice i svim izazovima s tim u vezi.

Detaljno je razgovarano o nedavnom kamenovanju prostorija redakcije dnevne novina “Dan” i identifikaciji počinilaca paljenja imovine nezavisnog dnevnika “Vijesti”. Savjet je informisan da se posebna pažnja, shodno ranijem negativnom iskustvu, pri svim većim javnim skupovima u Podgorici, posvećuje punoj bezbjednosti i zaštiti prostorija i imovine najuglednijih medija u Podgorici.

Diskutovano je o tretmanu policije u medijima i zaključeno da je neophodno inovirati  nastupe u javnosti i građanstvo dodatno zainteresovati za praćenje rada policije i pružanje podrške bi njenom radu. Zaključleno je da unaprijeđena saradnja sa medijima i javnošću, uz korišćenje iskustava stranih poilicija, posebno kroz specijalizovane TV dokumentarne emisije, mogla pomoći rješavanje ozbiljnih krivičnih djela kod kojih istraga stoji u mjestu. Predstavnici CB založili su se da savjet podrži koncept uvošđenja kvalitetnog video nadzora u kompletnom gradu cijeneći da bi to moglo unaprijediti kvalitet rada policije.

Detaljno je razgovarano o brojnim incidentima u ugostiteljskim objektima koji su uključivali i upotrebu vatrenog oružja a s tim u vezi o procesuiranja slučajeva zelenašenja. Konstatovano je da u brojnim slučajevima oštećeni neće da sarađuju s policijom već izjavljuju da im je poznato ko stoji iza napada na njih i da će navodno sami, na svoj način, to riješiti. Savjet je ocijenio da ukoliko oštećeni i svjedoci neće da sarađuju teško je očekivati napredak u rasvjetljavanju krivičnih djela. Prema podacima policije vlasnici pojedinih ugostiteljskih objekata policiju pozivaju nakon dužeg vremenskog perioda a posjetioci lokala, koji su svjedoci incidenta, tvde da ništa nisu vidjeli. Savjet je preporučio da CB uspostavi stalnu formu komunikacije sa vlasnicima ugostiteljskih lokala a posebno da se kroz taj dijalog osigura kvalitetan i ispravan sistem video nadzora u svakom o njih.

Razgovorano je i o bezbjednosti na sportskim događajima. Zajednički su zaštitarske agencije pozvane da pristupe većem ulaganju u razvoj svojih kapaciteta, posebno za nabavku nedostajuće opreme. Konstatovano je da za zaštiratski sektor radi oko 2.500 osoba i pozdravljena je odluka, usvojena nakon utakmice Crna Gora - Rusija, što je bio i zaključak Savjeta, o provjeri licenci za rad svakog angažovanog zaštitara.

Detaljno je diskutovano o slučajevima procesuiranja porodičnog nasilja.

Predstavljeni su veoma uspješni pristupi prema LGBT zajednici, osobama s invaliditetom (OSI) i romskoj i egipćanskoj populaciji. Savjet je reafirmisao svoje preporuke i zaključke u vezi zapošljavanja OSI u policiji. Razgovarano je o predstojećoj podgoričkoj Povorci ponosa, prepoznatim rizicima pa je podržana puna posvećenost policije da osigura nesmetan i bezbjedan skup. Detaljno je razgovarano o slučajevima nasilja nad LGBT osobama. Savjet je uputio  preporuku CB Podgorica da kvalitetnije koristi društvene medije za traženje pomoći zajednice za rasvjetljavanje neriješenih krivičnih djela. Podržana je preporuka da se objave video snimci neriješenih napada na LGBTIQ Socijalni Centar.

Razgovarano je, na inicijativu Savjeta, o materijalnom statusu policijskih službenika i nejednakostima u platama u javnom sektoru. Posebno je prepoznat slučaj drastične razlike u platama policijskih službenika na graničnom prelazima na aerodromima Crne Gore i službenika ovog javnog preduzeća koji obavljaju mnogo manje složene poslove nego što su policijski.

Prepoznat je značaj sindikalnog organizovanja u policiji i potrebi da crnogorska policija ima istinski jak i nezavistan sindikat. Razgovarano je o postojanju pritisaka prema policijskim službenicima i mogućnostima profesionalnog angažmana sindikalnih aktivista u većim organizacionim jedinicama. Konstatovano je da i dalje postoji značajan broj službenika koji se duži vremenski period nalaze na bolovanju što uzrokuje dodatno prekovremeno angažovanje postojećeg sastava.

Detaljno je predstavljen rad Etičkog odbora Uprave policije MUP Crne Gore.  Savjet je pozdravio i podržao uspostvaljeni način promocije i praćenja etičkog i profesionalnog ponašanja i veoma uspješan rad ovog tijela.

Predsjednik i članovi Savjeta obišli su Dežurnu službu CB i zadržali se u kraćem razgovoru sa prisutnim policijskim službenicima a posjetili su i prostorije za zadržavanje.

Po završetku zvaničnog programa posjete predstavnici Savjeta i rukovodstva CB Podgorica imali su zajednički ručak u policijskoj kantini.

Savjet je nezavisno kolektivno ombudsman tijelo, ustanovljeno Zakonom o unutrašnjim poslovima, specijalizovano za pitanja policije koje prati i ocjenjuje primjenu policijskih ovlašćenja

Podgorica, 20. jul 2015. godine