​PODRŽANI ZAKLJUČCI I PREPORUKE SAVJETA ZA GRAĐANSKU KONTROLU RADA POLICIJE

​PODRŽANI ZAKLJUČCI I PREPORUKE SAVJETA ZA GRAĐANSKU KONTROLU RADA POLICIJE
17 Mar

​PODRŽANI ZAKLJUČCI I PREPORUKE SAVJETA ZA GRAĐANSKU KONTROLU RADA POLICIJE

Podgorica, 17. marta 2015. godine - Savjet za zaštitu od diskriminacije Vlade Crne Gore na 10-toj sjednici održanoj 17. marta 2015. godine, predsjedavao potpredsjednik Vlade i predsjednik Savjeta dr Igor Lukšić, pozdravio je zaključke Savjeta za građansku kontrolu rada policije, koji su usvojeni na pedesetoj sjednici ovog tijela, a povodom jačanja mehanizama i mjera u interesu bezbjednosti i šire društvene uključenosti LGBT osoba, te iskazao punu posvećenost praćenju i implementaciji vladine LGBT Strategije.

Integralno saopštenje sa sjednice vladinog antidiskriminatornog tijela dostupno ovdje: http://www.gov.me/naslovna/Savjetodavna_tijela/Savjet_za_zastitu_od_diskriminacije/147134/Sjednica-Savjeta-za-zastitu-od-diskriminacije-Potreba-jednakog-tretmana-i-sansi-svih-medija-i-NVO.html

Povodom implementacije zaključaka i preporuka Savjeta za građansku kontrolu rada policije uoči sjednice vladinog Savjeta za zaštitu od diskriminacije susreli su su se sekretar tog tijela i savjetnika predsjednika Vlade Crne Gore dr Jovan Kojičić i predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije mr Aleksandar Saša Zeković. Dostupno na: http://www.gov.me/naslovna/Savjetodavna_tijela/Savjet_za_zastitu_od_diskriminacije/147106/Susret-Kojicic-Zekovic.html

U nastavku je integralni tekst zaključka usvojenog na 50-toj sjednici Savjeta za građansku kontrolu rada policije:

Savjet za građansku kontrolu rada policije razmatrao je pritužbu nekoliko LGBT organizacija u vezi primjene policijskih ovlašćenja, nakon provedenog postupka, konsulatacija sa civilnim društvom i LGBT pokretom, i obavljene rasprave, usvojio je sljedeći

Z A K LJ U Č A K

1. Savjet za građansku kontrolu rada policije, od svog utemeljenja, 2005. godine, snažno je posvećen uspostavljanju i njegovanju dijaloga i povjerenja između policije i marginalizovanih društvenih grupa, posebno onih koji se suočavaju sa snažnom društvenom distancom i neprihvatanjem. Razvijanje i stalno poboljšanje kvalitetnog, odgovornog i partnerskog odnosa policije sa svim manjinskim zajednicama strateško je opredjeljenje Savjeta za građansku kontrolu rada policije.

2. U minulom periodu Savjet se posvetio pružanju pomoći kako bi se popravila komunikacija, pravilno razumijevanje procedura, uspostavilo međusobno povjerenje i pratio proces izgradnje komunikacije između policije i LGBT zajednice.

3. Savjet je na domaćem i međunarodnom planu prepoznat kao tijelo koje je pružilo vodeći doprinos građenju održivih institucionalnih i profesionalnih veza između institucija sistema, LGBT zajednice i i grupa koje s njom rade.

4. Savjet koristi i ovu priliku da podsjeti, i čestita policiji, na profesionalnom odnosu i posvećenosti policije kako bi povorke ponosa, do sada organizovane u Budvi (2013) i Podgorici (2014-15), i pored brojnih izazova, bile realizovane na bezbjedan način. LGBT zajednica, kao organizator ovih događaja, kontinuirano ističe puno zadovoljstvo saradnjom s policijom i njenim odnosom u vezi ovih, i dalje, bezbjednosno rizičnih događaja, ključnih za prihvatanje ljudskih prava LGBT osoba.

5. Savjet pozdravlja uspostavljene mjere obezbjeđenja Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova, i Centra bezbjednosti Podgorica, javnih lokacija na kojima se odvija kulturni, društveni i zabavni život crnogorske LGBT zajednice. Mjere cjelodnevnog nadzora, koje se preduzimaju, po inicijativi same policije, i uz značajne resursne napore, pokazale su se opravdanim i zaslužuju punu podršku i pohvalu svih demokratskih struktura. Od kada su uspostavljene serijski napadi na ova mjesta su u potpunosti obustavljeni. Brojni homofobni i drugi napadi, uključujući i bacanje dimne bombe, kao i evidentirani pojedničani propusti policijskih službenika, doprinijeli su da se poljulja dugo i pažljivo građeno međusobo povjerenje i dovede u pitanje model po kojem su crnogorska policija i LGBT zajednica međunarodno prepoznatljivi i poštovani.

6. Savjet snažno podržava nastavak aktivnosti koji doprinose obnovi, njegovanju i jačanju međusobnog povjerenja. S tim u vezi od ključne je važnosti, da se implementiraju strateške mjere iz Strategije za unapređenje kvaliteta života LGBT osoba u Crnoj Gori, koju je, Vlada Crne Gore, na osnovu komunikacije i saradnje s LGBT zjaednicom, usvojila 9. maja 2013. godine.

7. U tom kontekstu, Savjet posebno cijeni neophodnim da se, bez daljeg odlaganja, u punu funkciju, stavi Tim povjerenja Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova i LGBT zajednice u cilju kvalitetnijeg monitoringa, komunikacije i dijaloga o primjeni policijskih ovlašćenja u slučajevima diskriminacije i nasilja nad LGBT osobama. Direktor Uprave policije poziva se da preduzme odgovarajuće korake u tom pravcu.

8. Savjet je, pri razmatranju ukupne saradnje između policije i LGBT zajednice, uzeo u obzir i konsultativni proces, obavljen sa nacionalnim LGBT pokretom, u sklopu dijaloga koji se kontinuirano vodi sa civilnim društvom. Posebna pažnja u razgovorima je posvećena programima obrazovanja, funkcionisanju policijske LGBT kontakt mreže i vidljivosti i zaštiti od diskriminacije LGBT osoba u samoj policijskoj organizaciji.

9. Savjet je u svim svojim programskim aktivnostima, na domaćem i međunarodnom nivou, podržao i pohvalio uspostavljanje kontakt policajaca za LGBT zajednicu. To je dobar model, regionalno i međunarodno prepoznatljiv, koji treba čuvati i dalje razvijati. Posebno je važno da se nastave specijalističke policijske obuke, dalja senzibilizacija policije za rad i pristup LGBT zajednici kao i da se policijska kontakt mreža učini više vidljivom i dostupnom. Savjet posebno poziva starešine u policiji, na lokalnom nivou posebno, da promovišu, zastupaju i štite važnost aktivnosti, odgovornost, kredibilitet i dostojanstvo policijskih službenika koji su se prihvatili obaveza da budu i LGBT kontakt policajci.

10. Savjet poziva direktora policije da se osnaže aktivnosti i pruži potrebna podrška za nastavak aktivnosti u pravcu stvaranja tolerantnog i podsticajnog okruženja u samoj policijskoj organizaciji za sve LGBT osobe kako se ne bi suočavale s distancom kolega, kako ne bi trpjele diskriminaciju i suočavale s drugim negativnim posledicama po osnovu svoje seksualne orjentacije i rodnog identiteta. Savjet preporučuje da se ta posvećenost, i principi, reafirmišu kroz posebnu izjavu koja će biti dostupna svima u policiji i javnosti u cjelini.

11. Savjet za građansku kontrolu policije ohrabruje dalje jačanje partnerstva Uprave policije, LGBT zajednice i grupa koje je zastupaju na polju obrazovanja, analize efekata rada, monitoringa primjene policijskih ovlašćenja i izdavačke produkcije u cilju jačanja međusobnih kapaciteta i povjerenja, te redovne i blagovremene komunukacije i informisanja.

12. Posebno je važno osnažiti kapacitete policije za doslednu i efikasnu primjenu zakona i krivično pravnu zaštitu LGBT osoba.

13. Savjet iskazuje svoju punu posvećenost ovim zadacima i implementaciji izdatih preporuka, kao i aktivnom monitoringu kompletnog procesa.