UNAPREĐENJE PRAKSE LJUDSKIH PRAVA

UNAPREĐENJE PRAKSE LJUDSKIH PRAVA
27 Feb

UNAPREĐENJE PRAKSE LJUDSKIH PRAVA

Ministar za ljudska i manjinska prava dr Suad Numanović sastao se danas sa predsjednikom Savjeta za građansku kontrolu rada policije mr Aleksandrom Sašom Zekovićem

Povod  za održavanje sastanka bila je razmjena mišljenja u vezi sa policijskom praksom u kontekstu poštovanja ljudskih i manjinskih prava, primjena policijskih ovlašćenja prema građanima/kama, te saradnja Uprave policije MUP-a sa manjinskim strukturama i tijelima nacionalnih manjina kao i marginalizovanim društvenim grupama.

Na sastanku je bilo riječi i o pristupima policije prema pitanjima porodičnog nasilja  i osjetljivim grupama u našem društvu, posebno prema  licima s invaliditetom, pripadnicima/ama Romske zajednice i lgbt populacije. 

Savjet za građansku kontrolu rada policije utemeljen je 2005. godine i značajno je posvećen uspostavljanju i naglašavanju važnosti dijaloga i povjerenja između policije i marginalizovanih društvenih grupa, posebno pripadnika/ca tih grupa koje se suočavaju sa snažnom društvenom distancom  koja se graniči sa neprihvatanjem.

Ministar dr Numanović izrazio je svoje zadovoljstvo povodom predloženih tema za razgovor, jer kako je naveo, neophodan je zajednički pristup ukoliko želimo vidljive pomake i rezultate u oblasti poštovanja ljudskih prava. U tom smislu neophodno je razvijati i kontinuirano raditi na sve kvalitetnijem i odgovornijem odnosu pripadnika/ca policije sa svim kako nacionalnim manjinskim zajednicama tako i pripadnicima/ama ranjivih društvenih grupa.

Posebno je istaknut značaj povećanja učešća pripadnika/ca nacionalnih manjina u policijskom servisu. S tim u vezi, snažno je podržana saradnja Ministrastva za ljudska i manjinska prava, Policijske akademije i Savjeta za građansku kontrolu rada policije kako bi se uz kvalitetne promocije i pripreme povećala dostupnost i interesovanje pripadnika/ca  manjina za policijsko obrazovanje. 

Naročita pažnja tokom susreta posvećena je problematici porodičniog nasilja i podržana s tim u vezi najavljena saradnja Ministarstva unutrašnjih poslova i Savjeta za građansku kontrolu rada policije. 

Razmijenjena su mišljanja o politici rodne ravnopravnosti i posebno o značaju unapređenja učešća žena u policijskoj organizaciji. Ministar dr Numanović je predstavio uspješne i strateški dugoročno važne napore Odjeljenja za rodnu ravnopravnost Ministarstva za ljudska i manjinska prava. Usaglašeni su stavovi po pitanju važnosti uspostavljanja strateških dokumenata za pitanja politike jednakosti odnosno postizanja rodne ravnopravnosti  u policiji i naglašena neophodnost edukacije kadra posebno kada je riječ o senzibilisanom pristupu u radu sa ranjivim društvenim kategorijama.

Zajednički su podržane inicijative da policija nastavi uspješne aktivnosti u vezi sa razvijanjem dostupnosti otvorenog pristupa prema licima sa invaliditetom pri  čemu je prepoznat značaj zapošljavanja pripadnika/ca ove marginalizovane društvene grupe u svim državnim strukturama uključujući i policiju. 

Takođe, neophodno je raditi na promociji policije u zaštiti društva, ali kroz kroz edukativni pristup svim generacijama u znaku predstavljanja zakona, davanja upudstava u vezi sa prekršajnim mjerama, te otvorenosti pristupa i osjećaju sigurnosti, saopšteno je na sastanku.