POVEĆANJE DOSTUPNOSTI I VIDLJIVOSTI - SAVJETA ZA GRAĐANSKU KONTROLU RADA POLICIJE

POVEĆANJE DOSTUPNOSTI I VIDLJIVOSTI - SAVJETA ZA GRAĐANSKU KONTROLU RADA POLICIJE
10 Feb

POVEĆANJE DOSTUPNOSTI I VIDLJIVOSTI - SAVJETA ZA GRAĐANSKU KONTROLU RADA POLICIJE

Podgorica, 10. februar 2015. godine - Predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije, mr Aleksandar Saša Zeković, na lični zahtjev, nastavio je posjetu vodećim organizacijama za zaštitu ljudskih prava.

Zeković je, u trećem krugu konsultacija, posjetio sjedišta nevladinih organizacija "Mreža za afirmaciju nevladinog sektora" (MANS), "Udruženje mladih s hendikepom Crne Gore" (UMHCG), "Centar za ženska prava", "CAZAS - Društvo za borbu protiv side Crbne Gore", "Centar za antidiskriminaciju - Ekvista".

Sa rukovodstvima i predstavnicima ovih organizacija razgovarano je o integritetu policije i korupciji u policiji, unapređenju kredibiliteta policije, komunikaciji i saradnji policije s marginalizovanim i ranjivim društvenim grupama, funkcionisanju i istinskim efektima rada Savjeta za građansku kontrolu rada policije.

Posjeta Mreži za afirmaciju nevladinog sektora (MANS)

U MANS-u predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije, mr Aleksandar Saša Zeković, razgovorao je sa gospodinom Aleksandrom Maškovićem, koordinatorom programa za analitiku u MANS-u.

MANS je vodeća nevladina organizacija koja se bori protiv korupcije i organizovanog kriminala koji utiču na Crnu Goru. Ciljevi MANS-a su smanjiti prostor za djelovanje organizovanog kriminala, smanjiti korupciju na visokom nivou i povećati transparentnost u oblastima podložnim korupciji i organizovanom kriminalu. Za više informacija o radu MANS-a posjetiti http://www.mans.co.me

Razgovarano je o konkretnim slučajevima povodom kojih je MANS podnosio pritužbe Savjetu za građansku kontrolu rada policije. Pohvaljena je ozbiljnost i kvalitet rada Savjeta, tim povodom, i iskazano zadovoljstvo usvojenim ocjenama, zaključcima i preporukama. Iskazano je mišljenje da je potrebno ići na zakonske izmjene kako bi ocjene Savjeta za građansku kontrolu rada policije imale konkretnije posledice.

Razgovarano je i o kapacitetima rada Savjeta. Savjetovano je da tok i rezultati rada Savjeta budu vidljivije prezentovani i bolje dostupni javnosti. Preporučena je snažnija inicijativa prema parlamentarnom Odboru za bezbjednost i obranu i zajedničke, programske, aktivnosti sa Ministarstvom unutrašnjih poslova.

Razgovarano je o primjerima političke i drugih zloupotreba policije kao i pritiscima na rad NVO i NVO aktivista. MANS je sprovodio građanski nadzor na poslednjim izborima i registrovani su pritisci na njihove posmatrače kako od strane članova biračkih odbora tako i određenih građana. Istaknuto je da je policija uglavnom korektno reagovala ali da kasne odgovori iz policije povodom podnijetih prijava (povodom prijava podnijetih u maju odgovori su poslati tek u decembru 2014). Iskazana je i važnost ažurne komunikacije.

Razgovarano je i o kredibilitetu policije, njenom povjerenju u javnosti i kadrovskim potencijalima. Saopšteno je da će se kredibilitet policije povećati kroz bolji i veću efikasnost u radu i kroz rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Ta borba ne može biti uspješna ukoliko se ne sprovode i ozbiljna borba protiv korupcije u sopstvenim redovima.

Predsjednik Savjeta uzeo je učešće u istraživanju o radu Uprave policije, u sklopu sveobuhvatnog MANS istraživanja nacionalnog sistema integriteta u Crnoj Gori.

Posjeta Centru za ženska prava

U NVO "Centar za ženska prava" (CŽP) predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije, mr Aleksandar Saša Zeković, razgovorao je sa gospođom Majom Raičević, izvršnom direktorkom.

CŽP je nevladina organizacija koja osnažuje žene da se bore za bolji položaj u društvu i pristup pravdi, pružajući im savjetovanje, psihološku i pravnu pomoć. Putem javnog zastupanja, monitoring i promociju ženskog stvaralaštva ova NVO unapređuje uslove i društvenu atmosferu u kojoj će žene ostvarivati svoja prava. Za više informacija o radu ove NVO posjetiti http://www.wrcentre.com

U NVO CŽP veoma detaljno je razgovarano o problematici porodičnog nasilja i primjeni policijskih ovlašćenja s tim u vezi. Diskutovano je i o jednom broju konkretnih slučajeva koje je u svojoj praksi razmatrao i Savjet za građansku kontrolu rada poilicije. Posebno je akcentiran problem u vezi sa izvršavanjem zaštitnih mjera. Prepoznati su pozitivni primjeri, poput CB Nikšić. Iskazana je potreba za unapređenje kapaciteta policije za problematiku porodičnog nasilja i unapređenja organizacione strukture u centrima bezbjednosti. Često u primjeni policijskih ovlašćenja postupajući službenici se vode mentalitetskim uvjerenjima a ne zakonskim odredbama. Saopšteno je da primjena porodičnog zakona, od strane policije, mora biti unapređena. S tim u vezi neophodne su obuke, koje moraju biti konkretnije i više tehničke, kao i prateća izdavačka produkcija. Ukazano je i na problem nepojavljivanja policije, kao podnosioca zahtjeva, u pokrenutim postupcima. Razgovarano je i praksi fizičke zaštite žrtava porodičnog nasilja i ukazano na nedovoljan obilazak porodica u kojima je registrovano porodično nasilje. Ocijenjeno je da ukoliko žrtve nisu zadovoljne onda će teško moći biti popravljeno povjerenje u policiju. Iskazana je i potreba za unapređenjem komunikacije između policije i organizacija posvećenih borbi protiv porodičnog nasilja.

Posjeta Udruženju mladih s hendikepom Crne Gore (UMHCG)

U UMHCG predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije, mr Aleksandar Saša Zeković, razgovorao je sa gospođom Marinom Vujačić, izvršnom direktorkom.

UMHCG je nevladina organizacija koja promoviše i doprinosi ravnopravnom položaju mladih sa svim vrstama invaliditeta u društvu kroz inicijative i aktivnosti za uspostavljanje podsticajnog zakonskog, obrazovnog, kulturnog i socijalnog okvira. Za više informacija o radu ove NVO posjetiti www.umhcg.com

Ova NVO poslednjih mjeseci ima intenzivnu komunikaciju i saradnju s policijom u vezi sa unapređenjem bezbjednosti u saobraćaju. Posebno je pohvaljena ostvarena saradnja sa Centrom bezbjednosti Podgorica i istaknuto da to može biti dobar model saradnje za ostale sredine. Sa CB Podgorica razvijena je dobra saradnja i u domenu edukacije i senzibilizacije službenika za rad sa osobama sa invaliditetom (OSI). Razgovarano je o porodičnom nasilju prema OSI i postupanju policije u tim slučajevima. Istaknuto je kao potreba da se nastavi dijalog vrha policije sa OSI pokretom koji je ranije postajao a ostvaren je uz podršku i inicijativu Savjeta za građansku kontrolu rada policije. Razgovarano je i o zapošljavanju OSI u policijskoj organizaciji i nastavku specijalizovanih policijskih obuka kako bi se stalno unapređivala primjena policijskih ovlašćenja i pristup policije prema OSI. Diskutovano je i o praktičnim primjerima komunikacije policije i primjeni ovlašćenja prema OSI. Preporučeno je, od strane UMHCG, da uloga Savjeta za građansku kontrolu rada policije postane proaktivnija kao i da se unaprijedi informisanost javnosti o radu Savjeta kao i njegova ukupna dostupnost.

Posjeta CAZAS-u

U CAZAS-u predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije, mr Aleksandar Saša Zeković, razgovorao je sa gospodinom Vladanom Golubovićem, izvršnim direktorom i gospođom Sanjom Šišović, programskom menadžerkom NVO CAZAS.

CAZAS (Društvo za borbu protiv side Crne Gore) je nevladina organizacija, posvećena prevenciji HIV/AIDS-a, seksualno prenosivih infekcija i zloupotrebe psihoaktivnih supstanci kroz programe edukacije, prevencije, pomoći ljudima koji žive sa HIV/AIDS-om, njihovim porodicama, prijateljima i partnerima. Za više informacija o radu CAZAS-a posjetiti www.cazas.org

Tokom posjete detaljno je razgovarano o iskustvima ove NVO u radu sa ranjivim grupama, saradnji i komunikaciji s policijom, koja je pohvaljena i ocijenjena kvalitetnom. Istaknuta je neophodnost edukacije i senzibilizacije policijskih službenika on tematici bolesti zavisnosti i ponašanju zavisnika koji su pod uticajem supstanci. Takođe predložena je i bliža saradnja između MUP Crne Gore, Uprave policije i Ministarstva zdravlja posebno o trendovima novih droga i njihovom prepoznavanju. Razgovarano je o dostupnosti droge u Crnoj Gori, registravanim trendiovima i slučajevima (povećano konzumiranje droga kod fizičkih građevinskih radnika) i unapređenju kapaciteta policijskih struktura i formiranje posebnog tima. Istaknuto je neophodnim da policija sama planira i realizije odgovarajuće obuke svog kadra i saopšteno opredjeljenje da će i civilno društvo podržati obrazovanje. Dogovoreno je da se kod korisnika Dnevnog centra ove NVO distribuira informacija o radu i nadležnostima Savjeta kako bi se obratili u slučaju kada su nezadovoljni postupanjem policije.

Posjeta Centru za antidiskriminaciju - Ekvista

U NVO "Ekvista" predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije, mr Aleksandar Saša Zeković, razgovorao je sa gospođom Katarinom Džankić, zamjenicom generalnog direktora i gospođom Anom Šoć, koordinatorkom pravnih pitanja.

Ekvista je NVO posvećena borbi za ostvarenje ljudskih prava i sloboda svih građana bez diskriminacije po bilo kom osnovu, kroz kampanje za podizanje svijesti, monitoring ljudskih prava, zastupanje i organizovanje psihološke i drugih vrsta podrške žrtvama diskriminacije. Za više informacija o radu ove NVO posjetiti www.ekvistacg.org

Predstavnice Ekviste vrlo su se pohvalno izrazile o saradnji i komunikaciji sa menadžmentom Centra bezbjednosti Podgorica. Saopšteno je da na postoiji, kao ranije, bliska komunikacija i saradnja sa Upravom policije MUP-a Crne Gore. Mišljenja su da su ostvareni značajni rezultati u borbi protiv torture i zlostavljanja ali da ona još uvijek postoji. Stoga, smatraju potrebnim, da se pojača monitoring ali i edukacija policijskog kadra, posebno za rad policije sa osjetljivim grupama kao što su osobe s invaliditetom, nacionalne manjine, posebno Romi, LGBT zajednica. Saopšteno je da Savjet nije dovoljno prepoznat i prisutan u javnosti i da treba osnažiti njegovu vidljivost i komunikaciju s građanima.